Wczasy w Bułgarii

W 2017 roku na wakacje za granicą zdecydowało się ponad 4 mln Polaków. Jak podaje raport Polskiej Izby turystki, 35% rodaków spędzających wczasy za granicą wybrało za kraj wypoczynku Grecję. Grecja jest niesłabnącym liderem zagranicznego ruchu turystycznego od początku lat 90’tych XX wieku. Stosunkowo tańsza od Włoch, Hiszpanii czy Egiptu dawała możliwość wakacyjnego wyjazdu na zachód. Na drugim miejscu w raporcie Krajowej Izby Turystyki znalazła się Bułgaria z udziałem 14,3%, spychając na trzecie miejsce Hiszpanię (13,7%). Te trzy kraje zagarniają dla siebie 2/3 zagranicznego ruchu wakacyjnego Polaków.

Wzrost zainteresowania wczasami w Bułgarii nie jest zaskoczeniem. Wakacje w Bułgarii w ostatnich latach zyskują swoich zwolenników wśród ludzi młodych, chcących odpocząć w ciepłym klimacie za rozsądną cenę. Bułgaria jako wakacyjny kierunek Polaków nie jest zresztą czymś nowym. Położony na południowym wschodzie Bałkanów kraj był jednym z niewielu kierunków zagranicznych wyjazdów, na jakie mogli pozwolić sobie mieszkańcy bloku wschodniego. Właśnie ten obraz Bułgarii, jako członka znienawidzonego bloku komunistycznego spowodował nagły wakacyjny odpływ Polaków w latach 90’tych i na początku XXI wieku.

Wśród starszego pokolenia pokutuje nadal obraz Złotych Piasków i Słonecznego Brzegu jako miejsc, w których w upalne dni należało liczyć się z brakami w dostawach prądu oraz brakiem ciepłej wody w kiepskiej jakości hotelach. Wiele się jednak zmieniło. Bułgaria oferuje obecnie wczasy swoim poziomem nie odbiegające od tych w Grecji, czy Chorwacji. Wciąż rozbudowująca się baza hotelowa powoduje, że wakacje spędzone w tym kraju kojarzyć nam się będą jedynie z wszechobecnym słońcem i beztroską.

Pogoda w Bułgarii

Kiedy zastanawiamy się, jaka w tym kraju panuje pogoda, Bułgaria wydaje nam się być miejscem raczej zachmurzonym, zapewne nie odbiegającym temperaturą od Polski. Zapominamy, że nasze kraje dzieli ponad 10° szerokości geograficznej, żeby lepiej to zobrazować. Złote Piaski, które w raporcie Polskiej Izby turystyki znalazły się na 6 miejscu, niewiele ustępując greckiej Rodos, a wyprzedzając między innymi Egipską Hurghadę, czy Korfu, znajdują się na dokładnie tej samej szerokości geograficznej co Chorwacka Makarska i bliżej równika aniżeli największy włoski kurort, Rimini.
Dzięki takiemu położeniu pogoda w Złotych Piaskach zachwyca przez całe wakacje. Średnia temperatura powietrza w lipcu i sierpniu to 27°, a temperatura wody to idealne 21°. Nie mamy nawet szans na deszczową pogodę.

Plaża Morza Czarnego w Bułgarii

Pogoda w Słonecznym Brzegu, według raportu PIT drugim najpopularniejszym miejscem wypoczynku polaków po greckiej Krecie, rozpieszcza nas jeszcze bardziej. Temperatura powietrza porównywalna z tą w Złotych Piaskach i średnia temperatura wody w okolicach 23° rozpieszczą nawet najbardziej wymagających. W tym samym czasie temperatury w Dubrowniku, podobnie jak Słoneczny Brzeg leżącym na 42° szerokości geograficznej są sterowane gorącymi prądami powietrza znad Afryki i z łatwością mogą przekroczyć 32°. Woda w Adriatyku nagrzewa się nawet do ponad 26° i nie daje ukojenia.
Letnia pogoda w Bułgarii, a w szczególności temperatury jakie panują w tym kraju sprawiają, że Bułgaria staje się idealnym miejscem na wakacyjny wypoczynek zarówno dla osób, które lubią leniuchować na piaszczystej plaży jak i tych, kochających zwiedzanie.

Bułgaria Turystyka

Bułgaria to nie tylko marzenie osób uwielbiających wygrzewanie się na plaży, ale i wspaniały kierunek wycieczek. Wybrzeża Bułgarii od starożytności były miejscem kolonialnej ekspansji najpierw państw greckich, a następnie Imperium Rzymskiego. Właśnie ta ekspansja przyniosła wiele atrakcji turystycznych Bułgarii, które warto zwiedzić odwiedzając ten kraj.
Poniżej prezentujemy 5 atrakcji turystycznych Bułgarii, które koniecznie musicie zwiedzić:

Monastyr Rylski

  1. Przylądek Kaliakra. Znajdujący się kilkanaście kilometrów od Kawarny przylądek wznosi się ponad 70m ponad wody Morza Czarnego, opadając ku niemu stromymi klifami. Przyjeżdżając na Kaliakrę nie możemy zapomnieć o odwiedzeniu ruin starożytnych rzymskich łaźni, czy zajrzeniu do jednej z grot i jaskiń. Wyjeżdżając nie zapomnijcie o zrobieniu sobie zdjęcia na tle murów obronnych.
  2. Płowdiw. Ruszamy w głąb Bułgarii. Płowdiw leży w centralnej części kraju, ponad 250 kilometrów od Burgas, niemal idealnie w pół drogi pomiędzy granicą serbsko-bułgarską a wybrzeżem. Jeśli do tego pięknego bałkańskiego kraju jedziecie przez Serbię (dlaczego warto wybrać właśnie tą drogę napiszemy później), Płowdiw, ze swoją ponad 3000 letnią tradycją i licznymi zabytkami jest obowiązkowym przystankiem.
  3. Skoro już jesteśmy w zachodniej Bułgarii warto mijając Sofię pojechać wprost na południe, autostradą A3. Tam, w pasmo górskie Riła wkomponowany jest Monastyr Rylski. Ten prawosławny kompleks klasztorny zachwyca swoim mistycyzmem i niepowtarzalną architekturą. Szczególnie w pamięć zapadają trzypiętrowe krużganki pomalowane w czarno-białe pasy.
  4. Sozopol. Wróciliśmy na wybrzeże i zmierzamy śmiało ku granicy bułgarsko-tureckiej. Kilkadziesiąt kilometrów od Burgas leży Sozopol, miasto którego historia sięga epoki brązu. Odwiedzających Sozopol zachwycą ruiny starych budowli, ciągnące się kilometrami nadmorskie klify i słynąca ze swej przejrzystości woda Morza Czarnego.
  5. Jeśli spędzacie swoje wakacje w Słonecznym Brzegu nie możenie nie możecie się nie wybrać do Nesebyru. Nesebyr określany jest jako perła Morza Czarnego. Miasteczko założone 3000 lat temu przez Traków zachwyca swym niezwykłym położeniem na wąskim cyplu głęboko wcinającym się w wody Morza Czarnego. Jako perła architektury zachwycająca XVIII i XIX wiecznymi willami, oraz zabytkami archeologicznymi Nesebyr wpisany został na Listę Światowego Dziedzistwa UNSECO.
    Oczywiście to nie wszystko co ma do zaoferowania Bułgaria. Już wkrótce przedstawimy wam kolejne warte odwiedzenia miejsca w tym niezwykłym kraju.

Czy warto jechać do Bułgarii?

Osoby wypowiadający się na temat wakacji w Bułgarii dzielą się w swoich opiniach na tych, którzy wczasów w Bułgarii nie spędzali i pomysł takowych krytykują i tych, którzy już w Bułgarii byli i zamierzają wrócić tam po raz kolejny.
Bułgaria jest krajem turystycznie wciąż się rozwijającym i to może niewątpliwie negatywnie wpływać na opinię o wakacjach w tym kraju szczególnie wśród osób, które wcześniej odwiedzały Grecję, Cypr czy Turcję. Baza hotelowa w Bułgarii wciąż dynamicznie się rozwija i nie sprawia trudności znalezienie oferty hotelowej na poziomie zbliżonym do Grecji, czy Riwiery Tureckiej. Gorzej przedstawia się popularna wśród Polaków oferta noclegów w kwaterach prywatnych, choć i w tym zakresie Bułgarzy starają się dogonić zachodnie ośrodki turystyczne.

Klify nad Morzem Czarnym
Nasza opinia na temat spędzenia wakacji w Bułgarii jest taka. Pojedźcie do tego pięknego kraju i wyróbcie sobie własną opinię na temat spędzania tam wczasów. Będziecie zadowoleni.

Jeśli chcielibyście zapoznać się z pełnym raportem Polskiej Izby Turystyki, dostępny jest w formie PDF tutaj.